skip navigation

Providence Friday Night Lights Results

04/25/2017, 1:15pm EDT
By NAS Athletics

This past Friday, April 21st, Providence High School hosted the Friday Night Light's invitational featuring teams from around North and South Carolina with most hailing from the Charlotte metropolitan area. 

The Hough boy's 4x800 relay team set a new Hough school record in the same event with a time of 8:09.97. Follow this link to watch a video of their record setting race. 

This is the last meet many CMS runners will participate in before the Regional Meets which will occur on May 12th and 13th.

Below is a list of those who reached the podium in the Providence Invitational. Click here for a complete list of results from Friday's event. 

Women's Final Scores

  1. Weddington - 89
  2. Butler - 86.5
  3. Marvin Ridge - 82
  4. Providence - 76.5
  5. Myers Park - 68
  6. Parkwood - 68
  7. Ardrey Kell - 63
  8. Hilton Head - 41
  9. Hough - 30
  10. South Meck - 22

Women's Results

4x1600 Meter Relay

  1. Hilton Head - 21:11.52
  2. Providence - 21:55.90
  3. Myers Park - 22:03.38

100 Meter Hurdles

  1. Elizabeth White (Myers Park) - 15.27
  2. Addie Renner (Myers Park) - 16.53
  3. Sydney Scott (South Meck) - 16.55

100 Meter Dash

  1. Kennedie Gaither (Parkwood) - 12.60
  2. Traci Brown (Hilton Head) - 12.62
  3. Kristen Lliso (Butler) - 12.90

Swedish Relay (100-200-300-400)

  1. Butler - 2:21.60
  2. Providence - 2:22.46
  3. Parkwood - 2:22.67

1600 Meter Race

  1. Anna Bristle (Parkwood) - 5:12.55
  2. Kate Eiselt (Myers Park) - 5:15.53
  3. Anna-Kathryn Kilby (Forbush) - 5:19.97

4x100 Meter Relay

  1. Butler - 49.48
  2. Parkwood - 49.70
  3. Providence - 51.28

400 Meter Race

  1. Kennedie Gaither (Parkwood) - 1:00.42
  2. Lenah Proctor (Ardrey Kell) - 1:00.94
  3. Jordan Cabrol (South Meck) - 1:02.54

4x800 Meter Relay

  1. Providence - 9:47.89
  2. Marvin Ridge - 10:04.83
  3. South Meck - 10:33.20

300 Meter Hurdles

  1. Jorja Medders (Marvin Ridge) - 45.49
  2. Elizabeth White (Myers Park) - 46.20
  3. Allison Fuerst (Hough) - 48.59

3200 Meter Run

  1. Sarah Bechtel (Weddington) - 11:13.67
  2. Anna Bristle (Parkwood) - 11:19.43
  3. Sydney Burke (Weddington) - 11:29.91

4x400 Meter Relay

  1. Butler - 4:06.51
  2. Ardrey Kell - 4:08.92
  3. Providence - 4:12.97

High Jump

  1. Addie Renner (Myers Park) - 5-4
  2. Izzy Linz (Providence) - 5-0
  3. Cindy Ejindu (Weddington) - 4-10

Pole Vault

  1. Jeanie Ball (Myers Park) - 10-6
  2. Sami Eberhard (Weddington) - 10-0
  3. Cori Ferguson (Providence) - 10-0

Long Jump

  1. Kristen Lliso (Butler) - 16-10
  2. Netanya Linares (Parkwood) - 16-5.50
  3. Zaria Dunlap (Providence) - 15-6

Triple Jump

  1. Bailey Parks (Hough) - 34-11.5
  2. Lauren Sullivan (Lake Norman) - 34.3
  3. Olivia Correa (North Lincoln) - 33-6

Shot Put

  1. Kamryn Henderson (Marvin Ridge) - 39-2
  2. Samiah Fulcher (Butler) - 34-5.25
  3. Taylor Beck (Ardrey Kell) - 33-11.7

Discus

  1. Kamryn Henderson (Marvin Ridge) - 96-9
  2. Nicole Elchaar (Marvin Ridge) - 95-11
  3. Bilola Elad (Weddington) - 95-9

Men's Final Scores

  1. Marvin Ridge - 97
  2. Providence - 78
  3. Weddington - 77
  4. Ardrey Kell - 67
  5. Myers Park  60
  6. Hilton Head - 48
  7. Forestview - 45
  8. Butler - 38
  9. Parkwood - 38
  10. Northwest Cabarrus - 21

Men's Results

4x1600 Meter Relay

  1. Hilton Head - 17:38.03
  2. Weddington - 18:04.24
  3. Providence - 18:20.29

110 Meter Hurdles

  1. Cedric McGriff (Providence) - 14.19
  2. Ben Shelley (Marvin Ridge) - 14.59
  3. Aveon Reid (Forestview) - 14.91

100 Meter Dash

  1. Aaron Jordan (Myers Park) - 11.20
  2. Antoine Nance (Forestview) - 11.21
  3. Amari Jordan (Myers Park) - 11.24

Swedish Relay (100-200-300-400)

  1. Weddington - 1:57.88
  2. Providence - 2:01.49
  3. Marvin Ridge - 2:02.35

1600 Meter Race

  1. Brian Risse (North Lincoln) - 4:25.88
  2. Chad Stirling (Charlotte Catholic) - 4:27.08
  3. Landon Maxwell (East Gaston) - 4:35.70

4x100 Meter Relay

  1. Hilton Head - 42.57
  2. Providence - 43.91
  3. Parkwood - 44.25

400 Meter Race

  1. Jacob Weston (Northwest Cabarrus) - 50.69
  2. Samari Liggins (Ardrey Kell) - 51.08
  3. Kyra Peterkin (Forestview) - 51.44

4x800 Meter Relay

  1. Hough - 8:09.97
  2. Providence - 8:15.07
  3. Myers Park - 8:19.39

300 Meter Hurdles

  1. Ben Shelley (Marvin Ridge) - 39.75
  2. PJ Franklin (Hilton Head) - 41.28
  3. Asa Simmons (Ardrey Kell) - 42.06

3200 Meter Run

  1. Kyle Hinson (Weddington) - 9:42.08
  2. Brian Risse (North Lincoln) - 9:42.62
  3. Kyle Durham (Weddington) - 9:43.83

4x400 Meter Relay

  1. Hilton Head - 3:24.75
  2. Weddington - 3:29.58
  3. Marvin Ridge - 3:35.14

High Jump

  1. Caleb Lee (Parkwood) - 6-4
  2. Gabriel Jeudy (Ardrey Kell) - 6-0
  3. Walter Ikner (Hough) - 6-0

Pole Vault

  1. Seth Rabinowitz (Providence) - 14-0
  2. TJ Maxey (Myers Park) - 12-0
  3. Marcus Hesske (Parkwood) - 11-6

Long Jump

  1. Caleb Bellamy (Providence) - 20-8.50
  2. Mark Conner (Weddington) - 20-2.50
  3. Emeka Emezie (Marvin Ridge) - 19-9

Triple Jump

  1. Myles Hunt (Marvin Ridge) - 43-2.50
  2. Jalen Brown (Ardrey Kell) - 43-2
  3. Emeka Emezie (Marvin Ridge) - 43-1

Shot Put

  1. D'mitri Emmanuel (Marvin Ridge) - 49-7.50
  2. Nate Whitaker (Forestview) - 46-8.50
  3. Jack Choiniere (Myers Park) - 45-7.50

Discus

  1. Nate Whitaker (Forestview) - 140-10
  2. D'mitri Emmanuel (Marvin Ridge) - 137-9
  3. Spencer Jedrzekek (Lake Norman) - 135-4

Tag(s): Athletics Home  Ardrey Kell  Butler  Hough  Providence  South Mecklenburg  Spring Sports  Spring Sports  Spring Sports  Spring Sports