skip navigation

4A Swimming and Diving State Championship Results

02/13/2017, 3:00pm EST
By NAS Athletics

This Friday, the 4A NCHSAA Swimming and Diving Championships were held in Cary. 

Charlotte Mecklenburg Schools saw great success this weekend, with South Meck taking the Men's title and Hough taking the Women's title. 

CMS has dominated the 4A Swimming and Diving championships in recent years, with South Meck winning the men's title for the past three years and Hough women's swimming winning back to back titles this year. 

Below is a list of those who placed in the top three for each event. Follow this link for a full list of results from Friday's action. 

Men's Final Scores

1. South Meck (279)

2. Hough (208)

3. Athens Drive (153)

4. Grimsley (139)

5. Myers Park (136)

6. Providence (130)

7. Reagan (129)

8. Cary (105)

9. Millbrook (101)

10. Broughton (82)

Men's Results

50 Freestyle

  1.  Jack Messenger- Broughton (20.53)
  2. Tucker Burhans- West Forsyth (21.05)
  3. Parker Zieg - Grimsley (21.26)

100 Butterfly 

  1. Zach Brown - Athens Drive (48.78)
  2. John Frith - Myers Park (49.35)
  3. Garret Troller - Cary (49.41)

100 Freestyle

  1. Jack Messenger - Broughton (44.64)
  2. Levent Bathory - Reagan (45.56)
  3. Tucker Burhans - West Forsyth (45.78)

100 Backstroke

  1. Alex McMurry - Hough (50.16)
  2. John Healy - Green Hope (50.39)
  3. Levent Bathory- Reagan (50.52) 

100 Breaststroke

  1. Will Chan - Hough (54.47)
  2. Luke Johnson - South Meck (56.25)
  3. Jacob Rauch - South Meck (56.31)

200 Freestyle

  1. Jack Walker- Myers Park (1:39.61)
  2. Wes Youngblood - South Meck (1:40.67)
  3. Cristop Pfuhl- South Meck (1:41.17)

200 IM

  1. Zach Brown - Athens Drive (1:49.84)
  2. Will Chan - Hough (1:50.41)
  3. Luke Johnson- South Meck (1:51.01)

500 Freestyle

  1. John Frith - Myers Park (4:30.14)
  2. Rhys Kawaguchi - Cary (4:32.43)
  3. Wes Youngblood - South Meck (4:34.00)

200 Medley Relay

  1. Hough - (1:33.14)
    Alexander McMurry, Will Chan, Coleman Manchester, Hernan Gonzalez 
  2. Athens Drive (1:34.22)
    Wahlen David, Daniel Baldwin, Zach Brown, Chris Silver
  3. Providence (1:34.50)
    Teddy Perelli, Scott Lyons, Thomas Svane-From, Jack Edelson

200 Freestyle Relay

  1. South Meck - (1:25.24)
    Weston Youngblood, Kellen Stillman, Luke Johnson, Jacob Rauch
  2. Grimsley (1:25.79)
    Parker Zieg, Pietro Nannucci, Davis Hoover, Graham Hertweck
  3. Millbrook (1:26.88)
    Davis Payne, Thomas Wright, Josh Legge, Hunter Pigg

400 Freestyle Relay

  1. South Meck (3:06.64)
    Christopher Pfuhl, Kellen Stillman, Weston Youngblood, Luke Johnson
  2. Hough (3:08.41)
    Coleman Manchester, Hernan Gonzales, Karl Menkhaus, Kenneth Lowe
  3. Providence (3:08.45)
    Thomas Svane-From, Teddy Perelli, Scott Lyons, Jack Edelson

1 Meter Diving

  1. Andy Capobianco - Holly Springs (547.40)
  2. Holt Gray - Broughton (532.65)
  3. Logan Andrews - Hough (522.10)

Women's Final Scores

1. Hough (270)

2. Leesville Road (245)

3. Charlotte Catholic (236)

4. Green Hope (184)

5. Myers Park (159)

6. Apex (127)

7. T.C. Roberson (116)

T-8. South Meck (109)

T-8. Page (109)

10. Millbrook (79)

Women's Results

50 Freestyle

  1. Grace Countie - Leesville Road (22.60) 
  2. Maria Baric - Broughton (23.31)
  3. Charlotte Hylinski - Myers Park (23.72)

100 Butterfly

  1. Julia Menkhaus - Charlotte Catholic (53.88) 
  2. Charlotte Hylinski - Myers Park (54.88)
  3. Amanda Ray - Leesville Road (55.41)

100 Freestyle

  1. Grace Countie - Leesville Road (49.98)
  2. Heidi Lowe - Hough (50.89)
  3. Samantha Medlin - Green Hope (51.37) 

100 Backstroke

  1. Julia Menkhaus - Charlotte Catholic (54.16)
  2. Heather Sigmon- Northwest Guilford (54.52)
  3. Kate Moore - Green Hope (54.59)

100 Breaststroke

  1. Julia Poole - Middle Creek (1:01.98)
  2. Lillian Higgs - Hough (1:02.19)
  3. Ashley McCauley - Leesville Road (1:02.42)

200 Freestyle

  1. Kenna Haney - Sanderson (1:47.29)
  2. Heidi Lowe - Hough (1:48.57) 
  3. Ana Pozder - Apex (1:49.22) 

200 IM

  1. Julia Poole - Middle Creek (1:58.96)
  2. Kate Moore - Green Hope (2:00.71)
  3. Lillian Higgs - Hough (2:02.61)

500 Freestyle

  1. Ana Pozder - Apex (4:48.48)
  2. Kenna Haney - Sanderson (4:50.49)
  3. Elli Marquardt - South Meck (4:55.12)

200 Medley Relay

  1. Leesville Road (1:43.61)
    Brooke Morgan, Ashley McCauley, Amanda Ray, Grace Countie
  2. Myers Park (1:44.07)
    Claire Russell, Liza Whitmire, Charlotte Hylinski, Emma Walker
  3. Hough (1:44.73)
    Hensley Merritt, Lillian Higgs, Kaetlyn Qualls, Marissa Lassell

200 Freestyle Relay

  1. Leesville Road (1:34.99)
    Grace Newton, Brooke Morgan, Abigail Toburen, Grace Countie
  2. Myers Park (1:36.40)
    Charlotte Hylinski, Janie Smith, Emma Walker, Liza Whitmire
  3. Hough (1:36.81)
    Lillian Higgs, Madelyn Brotherton, Hannah Hermanson, Heidi Lowe

400 Freestyle Relay

  1. Charlotte Catholic (3:28.57)
    Julia Menkhaus, Lindsey Mahn, Erin McCullagh, Owlyn Bartis
  2. Hough (3:28.85)
    Marissa Lasses, Hensley Merritt, Katelyn Qualls, Heidi Lowe
  3. Green Hope (3:29.23)
    Reagan Lawrence, Hannah Kota, Kate Moore, Samantha Medlin

1 Meter Diving

  1. Jenn Giacalone - Hough (474.40)
  2. Jocelyn Porter - Hough (469.35) 
  3. Alyssa Wang - East Chapel Hill (415.40)

Tag(s): Athletics Home